021 - 71723

MRI of the Brain and Spine

 

1. M.R.I مغز:

دربررسي مغزونخاع و چشم، گوش و بسياري از ديگر اعضاء موجود در ناحيه سر و گردن به کار ميرود. بايد يادآور گرديد که نخستين بار از اين روش در برررسي مغز و نخاع استفاده شد و M.R.I به ميزان زيادي به ياري متخصصين و جراحان مغز و اعصاب آمد . از اين روش در تشخيص پارگي وجابجايي ديسکهاي بين مهرههاي ستون فقرات، صدمات وتومورهاي نخاع، تومورهاي مغز، خونريزيها و به خصوص سکته هاي مغزي استفاده مي شود. در برخي موارد خاص که تشخيص آن برعهده پزشک معالج شماست، ممکن است نياز به استفاده از ماده گادولينيوم جهت تصويربرداري در روش M.R.I باشد.

دراين نوع تصويربرداري، تصاوير كاملا تفكيك‌ شده‌اي از بخش‌‌‌‌هاي مختلف مغز گرفته مي‌‌‌‌شود. وضعيت بيماران مبتلا به سردرد حمله‌‌اي و ناگهاني، ضعف و دوبيني، با MRI مغز قابل بررسي است. MRI مغز براي تكميل تصويربرداري به وسيله سي‌‌‌‌تي‌اسكن و در مواردي نامشخص بودن تصاوير دريافتي به وسيله سي‌‌‌‌تي‌اسكن نيز استفاده مي‌‌‌‌شود.

2. M.R.I ستون مهره‌‌‌‌ها:

معمولا براي بررسي بيرون‌زدگي يا تورم غيرعادي ديسك، ‌تنگشدن و ناراحتي كانال مياني ستونمهره‌‌ها كاربرد دارد. علاوه بر اين، اين نوع تصوير برداري بهترين شيوه براي بررسي وضعيت آسيب‌‌ها و مشكلات عودكننده (بازگشت‌كننده) ستون مهره‌ها در بيماراني است كه مورد عمل جراحي ستون مهره‌ها قرارگرفته‌اند.

آمادگی های پیش از انجام mri مغز و ستون فقرات

امادگیهای عمومی و اختصاصی

وقتی در داخل دستگاه قرار گرفتید کاملا بی حرکت باشید.

موارد ارایشی بهداشتی پلک ها و مژه ها با پنبه خیس یا پاک کنننده های ویژه به طور کامل پاک کنید. زیرا مواد ارایشی حاوی فلزاتی مانند ترکیبات اهن نیکل و مولیبدن هستند که میتوانند سبب خرابی تصاویر چشم ها شوند سرمه نیز به جهت ترکیبات فلزی میتواند ایجاد مزاحمت کند.

قبل از انجام ازمون لنزهای تماسی را از چشم خود خارج نمایید

در حین ازمایش مغز حدالمقدور از پلک زدن سریع غیر معمول بپرهیزید.

 

 نمونه تصاویر