لوگو مرکز جامع تصویربرداری ولیعصر
mri چیست؟

ام ار ای (mri) از یک میدان مغناطیسی قوی و امواج رادیویی برای تولید یک تصویر fh جزییات از اندام‌ها و بافت‌های بدن استفاده می‌کند. ام ار ای روشی برای بررسی اندام‌های داخلی بدن است که از امواج مغناطیسی، امواج رادیویی و یک کامپیوتر برای تولید تصویر اندام‌های بدن استفاده می‌کند.

پزشک با استفاده از تصویر برداری ام ار ای می‌تواند به بافت درونی بدن نفوذ پیدا کند و با مشاهده و تهیه این عکس علت درد بیمار را تشخیص دهد.

انواع ام ار ای 

ام ار ای امروزه یک روش تصویربرداری جدید و کاملا ایمن است که در بسیاری از موارد توسط پزشکان تجویز می‌شود. پزشکان برای تشخیص اعصای بدن و مشکلات و بیماری ها از ام ار ای استفاده می‌کنند. همچنین تصویر برداری سه بعدی ام ار ای از اعضای بدن برای بیمار امکان پذیر می باشد.

 • ام ار ای مغز و نخاع
 • ام‌آر‌آی استخوان‌ها و مفاصل
 • ام ار ای کبد و مجاری صفراوی
 • ام ار ای کلیه‌ها
 • ام ار ای طحال
 • ام ار ای لوزالمعده
 • ام ار ای رحم
 • ام ار ای تخمدان
 • ام ار ای پروستات
 • ام‌آرآی پستان
 • ام‌آرآی قلب و رگ‌های خونی

بیمار در این حین تصویر برداری ام ار ای نباید هیچ گونه حرکتی داشته باشد چرا که حرکت بیمار موجب می شود که تصویر گرفته شده واضح و دقیق نباشد . همه شراییط لازم برای تصویر برداری ام ار ای را مسئولین برای شما توضیح هواهند داد و جای هیچ گونه نگرانی برای شما نمی باشد .

برای تصویر برداری ام ار ای کسی با شما همراه اتاق ام ار ای نمی شود و شما در این اتاق تنها هستید ولی مسئولین صدای شما را می شنوند و شما را درون تصویر می بینند و در صورت هر گونه حرکت به شما اخطار داده . شما اگر مشکلی داشتید می توانید صحبت کنید و مسئولین صدای شما را می شنوند و به شما توضیح می دهند .

تصویر ام آر ای بسیار دقیق و واضح است و می‌تواند تغییرات بسیار کوچک در ساختارهای بدن را تشخیص دهد. گاهی ممکن است عامل کنتراست مثل گادولینیوم برای افزایش دقت تصاویر استفاده شود.

در حین انجام ام آر آی ممکن است صداهای بلندی از دستگاه شنیده شود که طبیعی است و نباید موجب نگرانی بیمار شود. ممکن است قبل از انجام ام ار ای بر روی گوش های بیمار گوشی گذاشته شود تا صدای کمتری به گوش وی برسد.

ام ار ای چه کاربردی دارد ؟

کاردبرد ام ار ای برای متخصصان و پزشکان یک روش تصویر برداری برای بررسی و مشاهده استخوان ها ، اسکلت بدن و بافت های آن می باشد . متخصصان نمی تواند استخوان درونی و اسکلت بدن را مشاهده کنند و قادر به تشخیص علت درد های بدنی بیمار ندارد به همین سبب تصویر برداری ام ار ای کاربرد مشخصی برای تشخیص انواع درد های بدنی به پزشک و متخصص کمک بسیاری می کند.

آیا ام ار ای خطر دارد ؟

بسیاری از افراد از تصویر برداری های انجام شده یعنی ، تصویر برداری ” ام ار ای ، سی تی اسکن ، رادیو گراف و رادیو لوژی ”  می ترسند و ترس افراد به سبب عوارض ناشی از اشعه موجود در این تصویر برداری ها می باشد و سعی میکنند  که برای تصویر برداری ام ار ای اقدامی نکنند .

در تصویر برداری ام ار ای ، بر خلاف سایر تصویر برداری های رایج دیگر از اشعه ایکس استفاده نمی شود . یعنی خطر و عوارضی که دیگر تصویر برداری ها برای بیمار به همراه دارد را تصویر برداری ام ار ای برای بیمار ب همراه ندارد . ام ار نسبت به دیگر رو شهای تصویر داری برای بیمار هیچ گونه خطری ندارد و از لحاظ ایمنی و سلامت در مرحله بالایی قرار دارد .

تصویر برداری ام ار ای

سالانه میلیون ها بیمار تصویر برداری ام ار ای را انجام می دهند و این روش تصویر برداری روشی غیر تهاجمی و بدون درد و بدون هیچ گونه عارضه ای برای بیمار به همراه می باشد . البته این نکته را در نظر بگیرید که برای تصویر برداری ام ار ای باید هر گونه اشیای فلزی که به همراه خود دارید را از بدن خوود دور کنید . اگر اشیای فلزی و قطعه ای در این میدان مغناطیسی ایجاد شده توسط دستگاه ام ار ای قرار گیرد می تواند به سلامت  و بدن بیمار اسیب وارد کند .

اگر بیمار هر گونه وسیله و اشیای فلزی را به همراه خود دارد باید قبل از ورود به اتاق ام ار ای و قرار گرفتن در دستگاه آن از خود خارج کند . معمولا کسانی که در این بخش کار می کنند ، توجه و دقت بسیاری دارند و راهنمای های لازم را برای حفظ سلامت  بیمار ارائه می کنند . اشیای فلزی که به همراه بیمار باشد می تواند پس از قرار گیری بیمار درون دستگاه ام ار ای و ایجاد میدان مغناطیسی ، شروع به حرکت کنند و این حرکت می تواند به بدن بیمار اسیب هایی را وارد کند .

تماس با ما

تهران، ابتدای اتوبان صدر، ابتدای خیابان قلندری جنوبی، پلاک 21

تلفن: 7918400-021

ایمیل: info@valiasrmic.ir

همه بخش‌ها

8

ام آر آی تخصصی

8

ام آر آی عمومی

8

رادیوگرافی

8

سونوگرافی

8

ماموگرافی

8

رادیوگرافی دندان

8

تست تراکم استخوان

مقاله‌های مشابه

نتیجه ای یافت نشد

صفحه مورد نظر شما یافت نشد. جستجوی خود را اصلاح کنید، یا از ناوبری فوق برای یافتن پست مدنظر استفاده نمایید.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.