لوگو مرکز جامع تصویربرداری ولیعصر
ام آر آی گوش چیست و چه کاربردی دارد؟

اگر به طور ناگهانی درد یا هرگونه ناراحتی در گوش خود احساس کردید یا متوجه شدید که میزان شنوایی شما کم شده است؛ لازم است در اولین فرصت به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید. پزشک ممکن است گوش شما را معاینه کند. در مورد علائم شما سوالاتی بپرسد و احتمالا آزمایشات بیشتری شامل شنوایی‌سنجی یا تصویربرداری تشخیصی مانند ام آر آی گوش را توصیه کند.

این آزمایش می‌تواند تصاویر دقیقی از ساختارهای داخلی گوش، ازجمله گوش داخلی، گوش میانی، استخوان‌های گوش داخلی و بافت‌های اطراف آن ارائه دهد.

ام آر آی گوش چیست؟

ام آر آی گوش با استفاده از میدان مغناطیسی قوی، تصاویر دقیق و واضحی از داخل گوش ارائه می‌دهد. با این روش غیرتهاجمی، پزشک می‌تواند وضعیت مجرای گوش و اجزای آن و اعصاب و رگ‌های خونی که از پایین مغز به گوش داخلی مرتبط هستند را مشاهده و بررسی کند.

اصولاً ام آر آی گوش داخلی، به تشخیص تومور مجاور عصب هشتم جمجمه‌ای که باعث وزوز گوش ضربان‌دار می‌شود؛ کمک می‌کند. همچنین آزمایش مناسبی برای یافتن تغییرات در رگ‌های خونی گوش یا مشکلات پزشکی قدیمی که باعث ایجاد ناهنجاری در گوش می‌شوند است.

ام آر آی گوش

ام آر آی گوش برای تشخیص چه علائم و مشکلاتی کاربرد دارد؟

 • کاهش شنوایی ناگهانی
 • گوش‌درد شدید یا مداوم
 • خروج مایعات از گوش
 • احساس مداوم صدای زنگ در گوش (وزوز گوش)
 • سرگیجه
 • احساس سنگینی و پُری در گوش
 • تغییر در شنوایی مانند مشکل در شنیدن صداهای خاص
 • نداشتن تعادل هنگام راه رفتن

معمولاً پزشک به محض مواجهه با این علائم، از آزمایش‌های مختلفی برای تعیین علت و ایجاد یک برنامه درمانی مناسب استفاده می‌کند. به عنوان مثال، ممکن است درخواست ام آر آی کند تا دید بهتری از ساختارهای داخلی گوش و گاهی اوقات مغز به دست آورد.

چه مشکلاتی با ام آر آی گوش داخلی تشخیص داده می‌شود؟

 • آسیب به گوش داخلی
 • مشکلات مربوط به کاشت حلزون شنوایی
 • بیماری منیر (Meniere’s disease) که روی حس تعادل و شنوایی تاثیر می‌گذارد.
 • تومور در گوش میانی یا داخلی (مانند تومور عصب شنوایی یا نوروم آکوستیک)
 • ناهنجاری در استخوان‌های گوش میانی
 • ناشنوایی

ازآنجایی‌که بخش داخلی گوش از طریق اعصاب و رگ‌های خونی با مغز در ارتباط است؛ گاهی علت ناهنجاری گوش، مشکلات ساختاری آن نیست و به مغز مرتبط است. در این شرایط پزشک ممکن است بعد از ام آر آی گوش، برای تشخیص دقیق دستور انجام ام ار اسپکتروسکوپی مغز را بدهد. این آزمایش قابلیت اندازه‌گیری تغییرات بیوشیمیایی مغز برای شناسایی بافت توموری را دارد.

حتی ممکن است پزشک برای درمان، از تحریک مغناطیسی مغز استفاده کند. این روش با اعمال یک میدان مغناطیسی و الکتریکی، بر فعالیت اعصاب مغز تاثیر می‌گذارد. مطمئناً در این روند، اعصاب مشترک گوش و مغز هم تحت تاثیر قرار می‌گیرند.

عوارض ام آر آی گوش چیست؟

ام آر آی گوش داخلی نه تنها روشی بدون درد است بلکه به‌دلیل عدم استفاده از اشعه ایکس، خطری برای ارگان‌های بدن (به‌خصوص مغز) ندارد.

خانم‌های باردار با نظر پزشک متخصص، در شرایط ضروری می‌توانند برای انجام آن اقدام کنند. البته ازآنجایی‌که دستگاه ام آر آی، آهنربا بزرگی دارد، کسانی‌که دستگاه‌های فلزی کاشته‌شده در بدن خود دارند باید از قبل به رادیولوژیست اطلاع دهند.

اگر ام آر آی شما نیاز به استفاده از ماده حاجب داشته باشد، خطر بروز واکنش آلرژیک وجود دارد. معمولاً شدت این واکنش خفیف و با دارو قابل کنترل است.

آمادگی‌های لازم برای ام آر آی گوش داخلی

در مورد محدودیت‌های غذایی قبل از آزمایش، با پزشک خود مشورت کنید. چراکه اگر نیاز به تزریق ماده حاجب باشد، لازم است از 4 تا 6 ساعت قبل ناشتا باشید.

قبل از مراجعه به مرکز تصویربرداری همه وسایل فلزی همراه با خود مانند جواهرات، عینک، سمعک، گیره مو و غیره را خارج کنید. شما باید برای انجام ام آر آی، تمام لباس‌های خود را درآورید و لباس مخصوص بیمارستان یا گان بپوشید.

دستگاه ام آر آی یک فرم تونل‌مانند دارد که بیمار پس از دراز کشیدن روش تخت، به‌آرامی به داخل آن هدایت می‌شود. بنابراین، اگر ترس از فضاهای بسته یا باریک دارید یا به تنگناهراسی مبتلا هستید، حتما از قبل اطلاع دهید. رادیولوژیست می‌تواند با تجویز آرامبخش کمک کند که به مدت 10 تا 20 دقیقه بدون نگرانی در داخل دستگاه قرار بگیرید.

حتما از قبل در مورد بیماری‌های زمینه‌ای و داروهای مصرفی خود با پزشک معالج و رادیولوژیست خود صحبت کنید. ممکن است لازم باید قبل از آزمایش، مصرف برخی از داروها متوقف شود!

نحوه انجام ام آر آی گوش و مراقبت‌های بعد از آن

اگر نیاز به تزریق ماده حاجب باشد، ابتدا این کار انجام می‌شود. سپس تکنسین کمک می‌کند تا روی تخت دستگاه ام آر آی دراز بکشید. معمولا برای ارسال و دریافت بهتر امواج رادیویی، یک کویل روی سر و ناحیه گوش شما قرار داده می‌شود.

سپس تخت به‌صورت خودکار وارد بخش تونل‌مانند دستگاه شده و تصویربرداری از مجرای گوش و اجزای داخلی آن و بخشی از مغز انجام می‌شود. شما لازم است در این حین، کاملا بی‌حرکت بمانید تا شفاف‌ترین تصاویر گرفته شوند.

کل فرآیند ام آر آی گوش ممکن است 20 تا 30 دقیقه طول بکشد.

بلافاصله می‌توانید به منزل بازگردید و فعالیت‌های روزانه خود را از سر بگیرید. در صورت دریافت ماده حاجب، بهتر است 2 تا 2.5 لیتر آب بنوشید تا سریع‌تر از طریق کلیه‌ها دفع شود.

ام آر آی گوش در مرکز تصویربرداری ولیعصر

بنابراین، ام آر آی گوش امکان تشخیص دقیق مشکلات مربوط به گوش، حتی ناهنجاری‌های کوچک را فراهم می‌کند. اگر به دستور پزشک باید برای انجام آن اقدام کنید، مرکز تصویربرداری ولیعصر با امکانات پیشرفته و کادر پزشکی عالی آماده خدمت‌رسانی به شما است.

تماس با ما

تهران، ابتدای اتوبان صدر، ابتدای خیابان قلندری جنوبی، پلاک 21

تلفن: 7918400-021

ایمیل: info@valiasrmic.ir

همه بخش‌ها

8

ام آر آی تخصصی

8

ام آر آی عمومی

8

رادیوگرافی

8

سونوگرافی

8

ماموگرافی

8

رادیوگرافی دندان

8

تست تراکم استخوان

مقاله‌های مشابه

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *